Novinky...
Pridané: 11.7.2012 11:25:00 Počet zobrazení: 4796
11 Júl 2012
Novinky v genetickom hodnotení holštajnského plemena v Slovenskej republike
Juraj Candrák, Nikola Kleknerová, Zuzana Riecka, Štefan Ryba, Peter Strapák
Genetické hodnotenie plodnosti a obtiažnosti pôrodov...
Plodnosť a obtiažnosť telenia kráv patria do skupiny tzv. funkčných znakov hovädzieho dobytka. Uvedené znaky sú na úrovni kontroly úžitkovosti hodnotené a analyzované ako klasické kvantitatívne znaky, ktoré sú okrem množstva génov z veľkej časti ovplyvňované environmentálnymi faktormi a činiteľmi. V štúdiách publikovaných v poslednom období sa uvádza, že došlo a neustále dochádza k zhoršeniu plodnosti dobytka mliekového úžitkového typu. Často spomínaným dôvodom tohto trendu je fakt, že selekcia bola, bez ohľadu na vzťahy medzi produkčnými a reprodukčnými znakmi, orientovaná hlavne na zvýšenie produkcie. Negatívny vplyv produkcie na plodnosť je však stále nejasný. Existujú chovatelia s vysoko produkujúcimi dojnicami s problémami v plodnosti a reprodukcii kráv ale aj chovatelia bez týchto problémov. Okrem vzťahov s produkciou a prostredím je tiež známe, že znaky plodnosti a obtiažnosti telenia majú všeobecne nízku dedivosť. To znamená, že je potrebné zohľadniť pomerne presne úroveň produkcie a faktory prostredia v procese genetického hodnotenia zvierat. Hlavným cieľom genetického hodnotenia je selekcia zvierat, ktoré sa stanú rodičmi a zlepšia genetickú úroveň v nasledujúcej generácii. O významnosti genetického hodnotenia plodnosti a obtiažnosti pôrodov svedčí aj to, že veľký počet krajín je zapojených do medzinárodného systému genetického hodnotenia týchto znakov v rámci organizácie Interbull. Je v záujme Slovenskej republiky, aby sa stala jednou z krajín zúčastňujúcich sa medzinárodného genetického hodnotenia aj pre znaky plodnosti a obtiažnosti pôrodov v rámci medzinárodnej organizácie Interbull.
Na katedre Genetiky a plemenárskej biológie Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre bol a je realizovaný, v spolupráci so Slovenskými plemenárskymi službami SR š.p. a Slovenskou holsteinskou asociáciou, pomerne rozsiahlý výskum genetického hodnotenia plodnosti a obtiažnosti pôrodov hovädzieho dobytka na úrovni odhadu prvotných plemenných hodnôt býkov a kráv v troch najvýznamnejších populáciách hovädzieho dobytka v Slovenskej republike. Pri odhade genetických parametrov a odhade plemenných hodnôt bolo použitých a overovaných niekoľko typov animal modelov bez zohľadnenia a so zohľadnením maternálneho efektu. Špecifickosť maternálneho efektu a jeho použitie pri samotnom odhade je veľmi významné práve pri hodnotení plodnosti a obtiažnosti pôrodov. Modely so zohľadnením maternálneho efektu sú navrhované ako modely pre rutinné domáce genetické hodnotenie. Ďalším veľmi zaujímavým prvkom genetického hodnotenia obtiažnosti pôrodov a niektorých ukazovateľov plodnosti (% zabreznutia) je skutočnosť, že odhadované plemenné hodnoty získavame veľmi skoro v porovnaní s ukazovateľmi produkcie mlieka a počtu somatických buniek, kde plemenné hodnoty na základe úžitkovosti potomkov sú odhadované s výrazným časovým oneskorením.
Pri odhade plemenných hodnôt základných ukazovateľov plodnosti: medziobdobie, servis perióda, inseminačný interval a NR56 (% neprebehnutých plemenníc) boli zohľadnené nasledovné pevné efekty: stádo-rok-sezóna telenia, poradie laktácie, plemenný typ, vek pri otelení , dĺžka laktácie a produkcia mlieka. Pri odhade plemenných hodnôt pre % zabreznutia kráv po prvej inseminácii a po všetkých insemináciách boli ešte navyše zohľadnené: poradie inseminácie a plemenník použitý v inseminácii. Odhad plemenných hodnôt obtiažnosti pôrodov vychádza z prijatej metodiky hodnotenia priebehu pôrodov kráv na Slovensku (Ryba, Strapák, 2010). Najvýznamnejšími faktormi, ktoré sú pri odhade plemenných hodnôt zohľadňované sú: stádo-rok otelenia, rok-mesiac otelenia, pohlavie narodeného teľaťa, plemenný typ, vek pri otelení a v prípade odhadu plemenných hodnôt pre 2. a ďalšie laktácie aj poradie laktácie. Plemenné hodnoty sú vyjadrené vo forme relatívnych plemenných hodnôt ako priama relatívna plemenná hodnota (RPH) býka, ktorý bol použitý v umelej inseminácii, alebo v prirodzenej plemenitbe a ako relatívna maternálna plemenná hodnota býka. Z hodnotenia sú vylúčené stáda u ktorých v danom období nebola zaznamenaná variabilita hodnotenia priebehu pôrodov (uvedený prístup používa väčšina krajín pri odhade plemenných hodnôt obtiažnosti pôrodov). RPH vyššie ako 100 predstavujú zlepšovanie danej vlastnosti a naopak RPH nižšie ako 100 zhoršovanie vlastnosti.
Aktuálne návrhy zmien selekčných indexov...
Na základe odhadnutých dôležitostí jednotlivých ukazovateľov mliekovej úžitkovosti a publikovaných ekonomických váh boli prepočítané dve nové varianty Slovenského produkčného indexu (bez a so somatickými bunkami). Relatívna dôležitosť jednotlivých ukazovateľov v Slovenskom produkčnom indexe bez somatických buniek je: mlieko v kg 26,5 %, tuk v kg 12,8 %, bielkoviny v kg 60,7 %. Pri porovnaní pôvodného % relatívneho vyjadrenia produkcie bielkovín v rámci SPI je navrhnutá relatívna zmena produkcie bielkovín +12,9 %. Relatívna dôležitosť jednotlivých ukazovateľov v Slovenskom produkčnom indexe so somatickými bunkami je: mlieko v kg na 34 %, tuk v kg 12 %, pre bielkoviny v kg 44 % a pre počet SB 10 %. Vzťah počtu somatických buniek a ukazovateľov mliekovej úžitkovosti bol analyzovaný na úrovni odhadovaných plemenných hodnôt býkov a na úrovni všetkých kontrolných nádojov kráv, ktoré vstupujú do genetického hodnotenia ukazovateľov mliekovej úžitkovosti v Slovenskej republike. Návrh úpravy Slovenského produkčného indexu predpokladá náhradu pôvodného jednoduchého selekčného indexu vo forme agregátového genotypu. Z dôvodu lepšieho porovnania boli navrhnuté varianty produkčného indexu vo forme relatívnych hodnôt (priemer 100, smerodajná odchýlka 12). Na základe navrhovanej zmeny Slovenského produkčného indexu (SPI) bola v populácii holštajnského plemena navrhnutá aj možná úprava Slovenského holštajnského indexu (SHI).
Navrhujeme dve možné alternatívy úpravy...
Prvá alternatíva: 56 % SPI, 36 % celkové hodnotenie typu (exteriéru) a 8 % skóre za somatické bunky. Druhá alternatíva ponecháva pôvodné zloženie indexu: 60 % SPI a 40 % celkové hodnotenie typu pri novom návrhu Slovenského Produkčného Indexu (34 % plemenná hodnota kilogramov mlieka, 12 % plemenná hodnota kilogramov tuku, 44 % plemenná hodnota kilogramov bielkovín a 10 % plemenná hodnota za somatické bunky vo forme skóre). Ako vhodnejšiu alternatívu navrhujeme druhú alternatívu (zohľadnenie somatických buniek na úrovni produkčného sub-indexu SPI), pri ktorej bude možná jednoduchšia úprava pri predpokladaných nasledujúcich zmenách selekčných indexov v populáciách hovädzieho dobytka v Slovenskej republike.