Nová nebezpečná nákaza...
Pridané: 30.1.2012 12:34:00 Počet zobrazení: 4404
30 Január 2012
V Holandsku a Nemecku boli v poslednej dobe hlásené prípady novej vírusovej nákazy, ktorá bola popísaná u hovädzieho dobytka, oviec a kôz. Vírus vyvoláva vysokú horúčku, hnačky, stratu kondície, výrazné zníženie úžitkovosti až úmrtia. U novorodených mláďat boli popísané vrodené chyby a deformity. Prenášačom vírusu sú zrejme mušky z čeľade Culicoides, a preto sú chovatelia v podstate bezmocní. Odporúča sa, aby v najmä teplom období likvidovali stojaté vody v okolí chovu v podobe napríklad mlák, povedal hlavný veterinár francúzskej epidemiologickej komisie Eric Collin. Riziko prenosu na človeka je veľmi nízke a nebolo zatiaľ potvrdené.
Etiológia:
V novembri 2011 pracovníci z Friedrich-Loeffler Inštitútu v Nemecku identifikovali v sére hovädzieho dobytka trpiaceho špecifickým horúčkovitým syndrómom prítomnosť vírusových sekvencií, ktoré poukazovali na výskyt vírusov z čeľade Bunyaviridae, rodu Orthobunyavirus. Vírus bol izolovaný na bunkových kultúrach. Na základe predbežných informácií je tento vírus blízko príbuzný s Shamonda, Aino a Akabane vírusmi patriacimi do séroskupiny Simba známych ako vírusy spôsobujúce ochorenie prežúvavcov. Vírus bol pomenovaný Schmallenberg vírus, pretože infikovaný dobytok pochádzal z farmy vo Schmallenberg v okrese Hochsauerlandkreis (Nemecko). Podobné nálezy boli hlásené z Holandska u oviec a kôz, kde boli u novorodených mláďat infikovaných počas vnútromaternicového vývoja popísané vrodené deformácie a vývojové chyby.
Prenos:
Shamonda, Aino a Akabane vírusy blízko príbuzné sa Schmallenberg vírusom sú prenášané predovšetkým zástupcami z čeľade Culicoides / tiplíci /, zástupcovia z čeľade Culicidae / komárovití / sa môžu tiež uplatniť v prenose, ale ich úloha je považovaná za minoritnú. Ich prirodzený životný cyklus zahŕňa teplokrvné stavovce, ktoré môžu pôsobiť aj ako hostitelia a šíria ďalej vírus pri migrácii a presunoch. Infekcia u týchto hostiteľov prebieha zvyčajne inparentne, hoci sa u zvierat vyvíja ako následok po pohryzení článkonožcami. Ľudia sú považovaní za koncového hostiteľa a v šírení vírusu nehrajú žiadnu rolu.
Rezervoár:
Ako rezervoár pre Ortobuny a vírusy, séroskupiny Simba môže slúžiť široká skupina voľne žijúcich zvierat a hospodárske zvieratá (hovädzí dobytok, ošípané, kozy). Akabane vírus bol zistený u hovädzieho dobytka, byvolov, oviec, tiav, jeleňov, kôz, koní a psov.
Klinické príznaky:
U postihnutých dojníc v Nemecku došlo v lete 2011 k vysokej miere výskytu týchto symptómov: horúčka (> 40 ° C), zhoršenie celkového zdravotného stavu, nechutenstvo a znížená produkcia mlieka (až o 50%). Symptómy vymizli po niekoľkých dňoch.
V Holandsku bola u hovädzieho dobytka v auguste a v septembri pozorovaná horúčka, hnačka a znížená produkcia mlieka. Na začiatku decembra došlo k narodeniu jahniat s kongenitálnymi deformáciami ako skolióza, hydrocephalus a arthtogryposis.
Riziko prenosu na človeka:
Schmallenberg vírus doteraz nebol opísaný ako pôvodca ochorenia u človeka. Shamonda, Aino a Akabane vírusy geneticky blízko príbuzné s Schmallenberg vírusom sa nachádzajú len u zvierat. Avšak zoonotický potenciál tohto vírusu nemôže byť vylúčený vzhľadom k tomu, že niektoré vírusy z rodu Orthobunyavirus i séroskupiny Simba môžu spôsobiť ochorenie u človeka:
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vypracovalo vo vzťahu k Schmallenberg vírusu štúdie s analýzou rizika, ktorá je dostupná na webovej adrese: http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/Forms/ECDC_DispForm.aspx? ID = 795
Výskyt:
Nemecko
Bolo vyšetrených 14 hospodárstiev s chovom hovädzieho dobytka v letných mesiacoch a bolo odobratých viac ako sto vzoriek. Celkovo bolo zistených 9 pozitívnych vzoriek na 4 farmách. Nákaza sa v súčasnosti vyskytuje predovšetkým v Severnom Porýní (Westfálsko).
Holandsko
Infikovaných bolo 80 stád hovädzieho dobytka. Z dvadsiatich infikovaných stád bolo odobratých 50 vzoriek a 18 bolo pozitívnych na prítomnosť Schmallenberg vírusu. Nákaza je na území Holandska rozšírená celoplošne.
V období od decembra do januára hlási Holandsko výskyt u oviec a kôz. Doteraz bolo nahlásených 38 ohnísk u oviec a 1 ohnisko u kôz. Infikovaných bolo 164 oviec a 1 koza. Je hlásená 100% mortalita u infikovaných zvierat.
Záver:
Klinicky demonštrovaný výskyt nákazy spôsobenej Schmallenberg vírusom vrcholí v období augusta až septembra. V súčasnosti vymizol výskyt vírusu u hovädzieho dobytka, avšak došlo k zvýšenému výskytu malformácií u jahniat. Táto situácia súvisí pravdepodobne s intrauterinnou expozíciou v predchádzajúcich mesiacoch. Výskyt u hovädzieho dobytka v roku 2012 v Nemecku a Holandsku je možný na základe skúseností s ďalšími sezónnymi chorobami (katarálna horúčka oviec). V tomto prípade je dôležité sledovať ohniská a prípadne zaviesť program dozoru.
Prenos na človeka nie je vylúčený, ale je vysoko nepravdepodobný. Ak má Schmallenberg vírus zoonotický potenciál, v súčasnom zimnom období nie je riziko prenosu na človeka významné. Neznáme je riziko prenosu pri expozícii vírusu počas abortov a od infikovaných prežúvavcov. Neexistuje žiadna správa o neobvyklom ochorení človeka z obdobia, kedy syndróm spôsobený týmto vírusom dosiahol maximum výskytu.
V súčasnosti je diagnostika ochorenia limitovaná iba na RT-PCR a táto metóda nie je potvrdená.
Stály výbor Európskej komisie pre potraviny a zdravie zvierat (SCoFCAH) súčasnú situáciu vyhodnocuje a bude informovať o opatreniach, ktoré by mali byť prijaté v jednotlivých členských štátoch k zamedzeniu šírenia tejto nákazy.